Amikor szülővé válunk, tapasztalhatjuk, hogy a gyermekeink viselkedése néha bizony indulatokat és/vagy szorongást vált ki belőlünk. Emiatt nem kell hibáztatni vagy utálni magunkat!

1. Ne gondold, hogy rossz szülő vagy, csak mert nem tudsz minden pillanatban szuper szülő lenni!

2. Attól sem kell megijedni, ha esetleg a szüleid azon mondatait hallod vissza önmagadtól, amelyektől a leginkább iszonyodtál gyerekkorodban. Ez mindannyiunkkal megesik.

Gyermekpszichológusként úgy vélem, gyermekeink személyisége nem akkor lesz egészséges, ha soha nem hibázunk, sosem kiabálunk, vagy sosem látnak minket megijedni. A valódi mély kapcsolatok elbírják a hibákat és a nehéz helyzeteket is.

Ne feledd! A fontos az, hogy mindig legyen visszaút: ismerjük fel, ha valami negatív dolog történt, próbáljuk utólag megérteni, kinek mire lett volna szüksége valójában, mik voltak a valódi szándékok, indítékok. Ha mi hibáztunk, kérjünk bocsánatot, tegyünk lépéseket annak érdekében, hogy újra össze tudjunk kapcsolódni. Minden ilyen helyzet lehetőség arra, hogy tegyünk egy lépést az önelfogadás, önmegértés és fejlődés irányába. Amikor szülőként elgondolkodunk a miértekről, jobban megérthetjük önmagunkat és a gyermekünket is.

Mit érdemes tenni, mire lehet odafigyelni?

1. Megfigyelni, mi történik. Mi zajlik bennem? Esetleg fáradt vagyok, tehetetlennek érzem magam, elöntött a reménytelenség érzése?
2. Mi zajlik a gyermekemben? Talán fáradt, vagy valami rossz történt vele az iskolában, feszültséget érez, amiről nem tud beszélni?
3. Ha megértünk valamit önmagunkból vagy belőle, máris elindultunk a megnyugvás és a megoldás irányába.
4. Ha azonban nehéz megnyugodnunk, érdemes bevetni a légzésfigyelést vagy bármilyen egyéb módszert, ami segít megállni egy pillanatra. Légzésfigyelés videónkat a lenti gombra kattintva éred el.

Ha megnyugodtunk, képessé válunk arra, hogy egymással beszéljünk: bocsánatot tudunk kérni a kiabálásért, beismerhetjük, ha hibáztunk. El tudjuk mondani, nekünk mi esett rosszul, és kiderülhet, hogy a másik viselkedése mögött milyen okok húzódhattak meg. Ha mindez sikerül, talán valami lényegit is megtudhatunk önmagunkról és a gyermekünkről.

© 2023 Családi meditáció - Minden jog fenntartva!