Kinek a fájdalma a gyerek fájdalma?  

Gyermekpszichológusként gyakran látjuk, hogy a gyerekek érzései és viselkedése régi fájdalmakat és félelmeket hoznak elő a szülőkből. Szülőként már sokszor szembesültem ezekkel a nem mindig könnyű érzésekkel. Rá kellett jönnöm, hogy a reakcióm gyakran a saját gyermeki élményeimnek szóltak, nem a gyermekeimnek. Ekkor indultam el a nagy lelki felfedező úton. 

Szerencsére a gyerekek nem hagyják, hogy letérjünk erről az útról, mert folyamatosan tükröt tartanak a számunkra. Lehet, hogy nem is mi tanítjuk őket, hanem ők jönnek segíteni nekünk? 

A praxisunkban sokszor tapasztaljuk, hogy a gyermek szorongása valójában a szülőké, az indulat, amit kifejeznek, valójában az, amit az egyik szülő nem fejez ki a másik iránt, vagy a szülő érzett gyermekként. 

Hogy működik ez? Gyerekként picik vagyunk, védtelenek, függünk a minket körülvevő felnőttektől. Ők biztosítják számunkra a létünk feltételeit és ők segítenek minket megküzdeni az élet kihívásaival és az érzelmeinkkel: félelem, düh, frusztráció, szomorúság. A felnőttek azonban nem mindenhatóak, nem tudnak minket mindentől megóvni, így óhatatlanul érezzük magunkat egyedül és kiszolgáltatottnak, például amikor mi vagyunk az utolsók, akiért jönnek az óvodába, vagy amikor leszidnak minket. Ezek apró dolgok, mindannyiunkkal megesnek. Olyan is előfordul, amikor a szülők maguk is kihívásokkal küzdenek.

Ha így vesszük, akkor a szülőség a legintenzívebb önismereti tanfolyam és a legmélyebb fejlődési lehetőséget hordozza számunkra. Mert a gyerekekkel adódó nehézség nem más, mint iránytű. Ha követjük, akkor mi magunk is el tudjuk kezdeni begyógyítani a régóta hordozott sebeinket, megérezzük az erőnket, felszabadulhatunk olyan meggyőződések nyomása alól, amelyek már  egyáltalán nem segítenek. Ehhez az első lépés, hogy megtanuljunk nyitottsággal megfigyelni magunkat és a gyermekünket.  De mi jön ez után? 

 

Ha érzed, hogy lépnél ezen az úton és felfedeznéd, mi történik, ha nyitottan megfigyeled a helyzeteket, jelentkezz az induló szülőcsoportunkba! 

 

© 2023 Családi meditáció - Minden jog fenntartva!